Amirim
קבר רבי שמעון בר יוחאי

קבר רבי שמעון בר יוחאי

מושב אמירים הוקם בשנת 1958 בידי קומץ של אנשים בעלי אידיאולוגיה משותפת : צמחונות – טבעונות ומודעות בריאותית. בתקופה זו התפרנסו חברי המושב מגידול מטעים . הקרבה של אמירים לצפת הביאה לבניית חדרי אירוח לתיירים, אשר בבוא היום הפכו לבתי הארחה. כיום נחשב אמרים לכפר נופש מיוחד המונה כ- 180 צימרים המיועדים לזוגות, למשפחות ומתאימים גם לאירוח הציבור הדתי – מסורתי.

קבר רבי שמעון בר יוחאי שבהר מירון הוא אחד מקברי הצדיקים היותר מפורסמים בארץ. הוא האתר הדתי השני בגודלו (לאחר הכותל המערבי), אולם בדומה לכותל המערבי, גם בו מבקרים בו לא מעט חילוניים. מידי שנה בל"ג בעומר נערכת בו ההילולא וביצוע החלאקה בליווי תזמורת כליזמרים.

על הציבור החילוני - מסורתי לדעת כי יש להגיע בלבוש צנוע. נשים וגברים נדרשים להגיע בכיסוי ראש. כמו כן, במתחם הקבר קיימת הפרדה בין נשים לגברים.

הביקור באתר אפשרי בכל ימות השנה ומותאם לכל המשפחה, לרבות משפחות המטופלות בילדים קטנים או אנשים מבוגרים. המסלול הוא מעגלי, אורכו כ – 1.5 ק"מ והוא נמשך כשעתיים.

הסיור מתחיל בביקור בבית הכנסת העתיק. שרידי המקום מעידים על קיומו של יישוב יהודי משגשג בתקופת המשנה והתלמוד. אבניו המסותתות של קירות בית הכנסת, העמודים שניצבים בפינותיו ושרידיו של המבנה מאפשרים לנו לדמיין את עוצמת ההוד והפאר שאפיינו אותו בשעתו. על אף שיש המאמינים כי ביום שבו ייפול משקוף בית הכנסת יגיע המשיח, קורות האבן חוזקו בבטון למען בטיחות המבקרים. מעבר לחוויית הביקור בבית הכנסת, תוכלו כמובן ליהנות מתצפית על נוף הסביבה: פסגת הר מירון, רמת הדלתון, הר כנען, ובתנאי ראות טובה תוכלו אף לראות את החרמון.

סיפורים ואנקדוטות על מתחם הקבר

על פי המסורת, במתחם עצמו קבור גם בנו של רבי שמעון בר יוחאי, אלעזר, איתו הסתתר מפני הרומאים במשך 13 שנה.

קיימת סברה כי העובדה שרבי שמעון בר יוחאי היה חכם בתורה, הביאה לכך כי לאחר מותו התפתחו חילוקי דעות ומאבקים בנוגע למקום בו יש לקבור את הרב. כל אחד רצה כי הגופה תיטמן בקרבתו. האנקדוטה מספרת כי לאחר שנלקחה גופתו לקבורה, התעופפה מיטתו הריקה של הרב, כשהיא אפופת תמרות עשן, לעבר צלע הר מירון. באופן טבעי הניחו הבריות כי שם רוצה הרב להיקבר, וכך היה.

שביל צר המקיף את מתחם הקבר מוביל לעבר מערה שבתוכה כוכי קבורה. כוכי הקבורה החצובים באבן השתמרו היטב, ועל פי המסורת, קבורים בהם הלל ותלמידיו.

האנקדוטה האחרונה נוגעת לעץ התאנה שגדל בפתח המערה. תוכלו להבחין במטפחות וברצועות בד, המעידות על כך שהפך להיות עץ משאלות בעיני הבריות.

איך מגיעים ?

המגיעים מצומת עמיעד פנים ימינה בכביש מס' 85, עוברים את צומת חלפתא ופנים ימינה בצומת חנניה. השילוט מציין ולא משאיר מקום לטעויות.

איפה לנים ?

במושב אמירים. מושב אמירים נמצא בלב הגליל והוא קרוב ונגיש לאתרים רבים בעלי עניין דתי או היסטורי. נשמח לארח אתכם בכל עת. אין לנו ספק שהצימרים שלנו יהפכו את החופשה שלכם לחופשה מושלמת.

Join our Members Club

Your details have been submitted successfully.
Your details are already in our system.
There is a problem with the details you entered. Please try again.
  Print
Around Amirim

Zimmers in Amirim

Amirim is situated in a nature reserve in one of the most beautiful locations in the Galilee with a panoramic view of the Kinneret (Sea of Galilee) and the hills of  the Galilee. The strategic location of Amirim allows easy access to many attractions, making Amirim a popular option for visitors and guests.

Show all

Bon Apetit in Amirim

Amirim guests will find a range of vegetarian-vegan restaurants and cafes and also breakfasts and chef meals brought directly to the zimmer, all of which offer the best of vegetarian-vegan cuisine. 

Show all

Amirim for Body and spirit

באמירים תוכלו להנות ממרכזי ספא המציעים מגוון טיפולי גוף ונפש בכל סגנונות העיסוי הקיימים. באמירים גם, מגוון של מטפלים המתמחים בטיפולים ספציפיים. לאורך השנה מתקיימות באמירים הרצאות וסדנאות בנושאי בריאות, צמחונות וטבעונות.

Show all
Accessibility
Font Size:
A A A
Site Colors:
Accesskey
?

Pressing the Tab button repeatedly will help you navigate between the various links and areas in the page.

Activation of shortcut buttons depends on the browser you’re using:

For Internet Explorer, Google Chrome and older versions of Firefox, press Alt and a number button or a letter according to the list. For Firefox 3 and over: press the buttons Alt + Shift + number or letter.

S - Skip navigation
1 - Home page
2 - Search
Loading Search