דלג לתוכן המרכזי
אמירים
טיול בכפר פקיעין (בקיעא)

טיול בכפר פקיעין (בקיעא)

כפר ציורי במרכזה של בקעה יפהפייה - הכפר מתהדר במסורת רבת-דורות של חיים משותפים דרוזים עם מוסלמים, נוצרים ויהודים

גישה למסלול

מצומת חוסן שליד אגם מונפורט נפנה שמאלה לכביש מספר 864 ובמהרה נגיע אל פאתי הכפר פקיעין. נחצה את הכפר, וקרוב ליציאה ממנו נבחין בשלט המכוון למערת הרשב"י, ונחנה במפרצון החנייה הסמוך לו. כאן מתחיל מסלול ההליכה.

** כדאי להשאיר רכב שני בסיום המסלול.
** בעלי רכב אחד בלבד יוכלו להשאירו בתחילת המסלול ההליכה, ובתום הטיול לחזור אליו (מרחק ההליכה אינו כה גדול).

המסלול ממקום החנייה נשקיף אל הכפר לפני שנרד אל סמטאותיו: בתיו נראים משולבים היטב במדרון. הגגות השטוחים רב תכליתיים: עליהם מייבשים טבק ותבלינים שונים, בלילות קיץ חמים פורסים עליהם מזרן לרפד שינה נעימה, ובשאר ימי הקיץ יושבים עליהם, עם כוס קפה ביד, ונהנים מצל הגפן המשתרגת מעל ומפירותיה.

כשהבן יגדל ויקים משפחה, יוסיפו עוד קומה והגג יגבה מעט. מבט בוחן יעלה גם את גג בית הכנסת, שעליו מתנוססת מנורה. נרד עם השביל 30-כ מטרים עד מערת הרשב"י. לכאן ברח רבי שמעון בר יוחאי עם בנו יוסי כשביקשו הרומאים את נפשו, וכאן התחבאו מפניהם. את פתח המערה מעטר עץ חרוב. שלוש עשרה שנים ישבו הרשב"י ובנו במערה, עד שהוסר האיום מעליהם ויצאו. על פי המסורת, כאן כתב הרשב"י את "ספר הזוהר". יש לציין כי המקום נחשב קדוש גם בעיני תושביה הלא-יהודים של פקיעין.

בהמשכו יוביל אותנו השביל במורד, אל מעיין הכפר, הלא הוא עין אל-בלד. בעבר שימשו צח המעיין מקור השתייה העיקרי של תושבי הכפר, אך כיום הם משמשים להשקיה בלבד. סביב המעיין מתנהלים חיי מרכז הכפר. מעניין לשבת דקות מספר בצל עץ העבות, להביט סביב ולראות נשים וגברים דרוזים בלבושם המסורתי - אצל הגברים מעיד הלבוש על מעמדם בלימוד הדת. ברבים מכפרי מערב הגליל חיה אוכלוסיה מעורבת - נוצרים, מוסלמים ודרוזים.למרות שאורח חייהם נראה מודרני פחות מזה המקובל ביישובים יהודיים, יש לזכור שתושבי הכפרים כאן הם משכילים ומתפרנסים ממשרות מכובדות בדיוק כתושבי היהודים של הגליל. נלך כעת לבית הכנסת. מפתח הכניסה נמצא אצל מרגלית זינאתי. ביתה של מרגלית הוא הבית הצמוד לבית הכנסת, מדרום. בית הכנסת נבנה ב-3781, על יסודות בית כנסת קדום מתקופת המשנה והתלמוד. בקורותיו משולבות אבנים מסותתות, ועליהן תבליטים עם סמלים יהודיים, שנלקחו ככל הנראה מאותו בית כנסת קדום. כיום מתקיימות תפילות בבית הכנסת, אך לא באופן סדיר. נמשיך דרומה לבית הבד. מקום זה מספק אולי תשובה לשאלה, כיצד חיה משפחה יהודית אחת בכפר מעורב שכזה. בני משפחת זינאתי סיגלו לעצמם מדורות דרך חיים כמעט זהה לזו של כל תושבי הכפר. רק מנהיגי הדת מבדילים בינהם ולכל עדה בית תפילה שלה. את הסיור ברגל נסיים על הכביש הראשי, שם השארנו רכב אחד.

מכאן נוכל לנסוע אל מקום, שעל פי המסורת הוא קברו של רבי הושעיה איש טירא. סביב הקבר עצי אלון עתיקים. סיפורים נרקמו על רבי הושעיה איש טירא. כך, למשל, מספרים כי הגן על אנשי פקיעין מפני פורעים, ומשום כך גם קברו מגן עליהם עד עצם היום הזה.

** במהלך המסלול אפשר להכנס לבית הכנסת בעתיק של פקיעין, לפיכך רצוי להצטייד בבגד צנוע ובכיסוי ראש.
** אפשר לתאם מראש בטלפון: סבתא ג'מילה / כפר פקיעין

עוד בפקיעין

תופעת טבע בלב פקיעין כפר דרוזי, (פקיעין הישנה(
סבוני הפלא של סבתא ג'מילה ניתן לרכוש במקום סבונים שמיוצרים על פי מרשמים העוברים מדור לדור , רבים מיחסים לסבונים אלו סגולות ריפויי רבות.
טלפון לברורים והזמנות:
טל: 059974435
נייד: 0522796172

בית בד אלזיתון

בכפר פקיעין המערבית פועל בית בד בטכנולוגיה מודרנית , במקום ניתן לקבל סיור והסבר על ייצור שמן הזית אז והיום . ניתן גם לרכוש במקום שמן זית באיכות מעולה ובמחירים מוזלים וכן מוצרים קוסמטיים המכילים שמן זית 04-9571548

אמירים והסביבה

צימרים באמירים

אמירים ממוקמת באחת הפינות היפות שבגליל עם נוף פנורמי לכנרת ולהרי הגליל, בתוך שמורת טבע ובנקודה המאפשרת הגעה נוחה לאטרקציות רבות, ועל כן הפכה למקום משיכה לנופשים ותיירים. היום באמירים מגוון גדול מאוד של צימרים-מצימר לזוג ועד צימר למשפחה.

לכל הרשימה

אמירים בתיאבון

באמירים, ימצאו אורחי הצימרים, מגוון מסעדות ובתי קפה, ארוחות בוקר וארוחות שף והמציעות ממיטב התפריט הצמחוני והטבעוני, מנות המתאימות לצמחונים ולטבעונים, אך גם לקהל הרחב, אשר יכול להנות במהלך החופשה באמירים, ממטעמי המטבח הצמחוני או הטבעוני.

לכל הרשימה

אמירים לגוף ולנפש

באמירים תוכלו להנות ממרכזי ספא המציעים מגוון טיפולי גוף ונפש בכל סגנונות העיסוי הקיימים. באמירים גם, מגוון של מטפלים המתמחים בטיפולים ספציפיים. לאורך השנה מתקיימות באמירים הרצאות וסדנאות בנושאי בריאות, צמחונות וטבעונות.

לכל הרשימה
Loading חיפוש