אמירים
ראש הנקרה

ראש הנקרה רכבל ונקרות

אגדה עתיקה מספרת על עלמה צעירה מאזור עכו שאביה החליט להשיאה לגבר מבוגר מאוד ועשיר בלבנון. למורת רוחה, יצאה העלמה עם אביה וכל משפחתה מעכו אל העיר צור שבלבנון על מנת להינשא לאותו קשיש עשיר. בדרך, כשעברו ליד ראש הנקרה, זינקה העלמה מעל גב הסוס עליו רכבה, וקפצה אל גלי הים הגועשים. מאז לא נראתה עוד. אבל יש הטוענים שעד היום, אם מטים אוזן ומקשיבים היטב, אפשר לשמוע אותה שרה שיר עצוב בתוך הנקרות האפלות והמסתוריות של ראש הנקרה.

בין אם מדובר באגדה דמיונית או בסיפור אמיתי – אין עוררין על כך שראש הנקרה הוא מקום רומנטי במיוחד בימי חורף סוערים, ודווקא עכשיו כדאי להצפין עד לפינת הגבול המערבית של ישראל עם לבנון כדי לחזות במערכת היחסים המופלאה בין הים והסלעים, המתנהלת כבר זה מאות אלפי שנים.

צוק ראש הנקרה הוא הנקודה הצפונית של קו החוף במדינת ישראל, ואתר תיירות רב אטרקציות. שרשרת זעזועים תת-קרקעיים יצרה סדקים רבים בסלע. מי הגשמים שירדו במשך הזמן חדרו בעד סדקים אלה אל לבו של הסלע, המסו והרחיבו אותם עד שיצרו בתוכם מחילות ומערות קטנות. גלי הים הפורצים בשצף קצף לתוך הסדקים ממשיכים את מלאכת ההרחבה, מלחכים את הסלע וחורטים בו צורות. בעבר אפשר היה להגיע אל הנקרות רק בשחייה. כיום מגיעים אליהן ברכבל (שהוא התלול והקצר ביותר בעולם, אגב) ובמנהרה חצובה המוליכה לארכן. עונות השנה, כמובן, הרוח, גובה הגלים, זריחת השמש ושקיעתה ואור הירח – כל אלה מאדירים את יופי הנקרות.

מעמדת התצפית של ראש הנקרה נשקף נוף מרהיב. ממש מתחת נמצא חוף בצת שבקיץ תתקשו למצוא בו פינת חול קטנה להתנחל בה. ממש בצמוד לו נמצא כפר הנופש של ראש הנקרה. ביום בהיר תוכלו לראות גם את עכו מכאן. בנקרות של ראש הנקרה מרגישים את קטנות האדם את מול איתני הטבע. המים ניתכים בעוצמה אדירה בסלע, במיוחד בשעות סערה, וניתזים אל על. קריאות התפעלות מכל עבר כשהמים מטפסים כמה מטרים באוויר ונוחתים על משטח הטיילת. מראה מאוד לא שגרתי.

איך נוצרו הנקרות הללו? שרשרת זעזועים תת-קרקעיים יצרה סדקים רבים בסלע הגיר המקומי. מי הגשמים שירדו במשך הזמן חדרו בעד סדקים אלה, המסו והרחיבו אותם עד שיצרו בתוכם מחילות ומערות קטנות, מה שנקרא – תופעה קארסטית. גלי הים הפורצים בשצף קצף לתוך הסדקים ממשיכים את מלאכת ההרחבה, מלחכים את הסלע וחורטים בו צורות.

אמצעי הגישה אל ה נקרות הוא ה רכבל. תמצאו כאן שתי קרוניות, האחת יורדת והשנייה עולה. מהקרונית המראה מרהיב ומפחיד כאחד על הסלעים ממול מקננות ציפורים רבות: יונים, שחפים לבנים גדולים ועוד. בירידה אל הנקרות אתה מרגיש כאילו אתה ציפור, בין שמיים וארץ, והנוף נפרש מתחתיך במלוא הדרו. הרכבל פועל בכל ימות השנה, למעט ימים בודדים של סערה ורוח קשים במיוחד.

בהמשך נכנסים אל מנהרות הרכבת. הבריטים ששלטו בארץ לפני קום המדינה החליטו לעבור דרך הצוק ולא מעליו. הם היו זקוקים לקו תחבורה נוח, זול ויעיל ממצרים לאירופה, דרך ארץ ישראל, ולכן בנו את מסילת הברזל הגדולה, שחלק משרידיה, למשל, אפשר לראות עד היום באיזור חוף בצת וגם כאן. במאמץ אדיר שמטרתו ליצור קשר רכבות ממצרים דרך ארץ ישראל, לבנון, תורכיה וממנה אל אירופה, נחצבו שתי מנהרות באורך כ-190 מטר וביניהן גשר שנמתח על פתחה של הנקרה הגדולה. בכך התאפשר לצבא הבריטי להעביר בקלות חיילים ונשק למלחמה בנאצים. במנהרה הצפונית, שם לא שונה כמעט דבר למעט כיסאות שהוצבו בשורות על מנת שהמקום ישמש כמיני אולם קולנוע, בו מוקרן המיצג האורקולי "הים והסלע" המשך המנהרה היא כבר בשטח לבנון. המיצג האורקולי הוא קצר וממצה, מספר את סיפורו של המקום ומציג באופן ויזואלי את ההתהוות של הנקרות. זוויות הצילום הן מיוחדות מאוד ובין הצילומים המקוריים ניתן לראות כיצד נחצבו מנהרות הרכבת וכיצד פוצץ גשר הרכבת על ידי פלוגה מגדוד 21 של חטיבת כרמלי בליל ה- 27/3/48.

הצטרף למועדון חברים

הפרטים שלך נרשמו בהצלחה במערכת
הכתובת כבר קיימת במערכת
הוספת הכתובת לא הצליחה, נסה שוב מאוחר יותר.
  הדפסה
אמירים והסביבה

צימרים באמירים

אמירים ממוקמת באחת הפינות היפות שבגליל עם נוף פנורמי לכנרת ולהרי הגליל, בתוך שמורת טבע ובנקודה המאפשרת הגעה נוחה לאטרקציות רבות, ועל כן הפכה למקום משיכה לנופשים ותיירים. היום באמירים מגוון גדול מאוד של צימרים-מצימר לזוג ועד צימר למשפחה.

לכל הרשימה

אמירים בתיאבון

באמירים, ימצאו אורחי הצימרים, מגוון מסעדות ובתי קפה, ארוחות בוקר וארוחות שף והמציעות ממיטב התפריט הצמחוני והטבעוני, מנות המתאימות לצמחונים ולטבעונים, אך גם לקהל הרחב, אשר יכול להנות במהלך החופשה באמירים, ממטעמי המטבח הצמחוני או הטבעוני.

לכל הרשימה

אמירים לגוף ולנפש

באמירים תוכלו להנות ממרכזי ספא המציעים מגוון טיפולי גוף ונפש בכל סגנונות העיסוי הקיימים. באמירים גם, מגוון של מטפלים המתמחים בטיפולים ספציפיים. לאורך השנה מתקיימות באמירים הרצאות וסדנאות בנושאי בריאות, צמחונות וטבעונות.

לכל הרשימה
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
Loading חיפוש